تاریخ انتشار:15/6/30 - 13:02
شماره مطلب:20156303279
محمدجواد ظریف در پیامی به مناسبت بمباران سردشت:

وزارت امور خارجه احقاق حقوق جانبازان شیمیایی را پیگیری می‌کند/ تلاش ایران برای انهدام کامل سلاح‌های شیمیایی آمریکا و روسیه

وزیر امور خارجه همزمان با بیست و هشتمین سالگرد بمباران شیمیایی سردشت از پیگیری های این وزارتخانه برای احقاق حقوق جانبازان و قربانیان سلاح های شیمیایی کشورمان از طریق قانونی در سطح بین‌المللی خبر داد.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، در پیامی ضمن همدردی عمیق با قربانیان و جانبازان این حادثه اضافه کرده که وزارت امور خارجه با جدیت تمام احقاق حقوق جانبازان و قربانیانسلاح‌های شیمیایی کشورمان را از طریق قانونی در سطح بین‌المللی پیگیری خواهد کرد.

 

در ادامه این پیام آمده است: هفتم تیر مصادف است با بیست و هشتمین سالگرد بمباران شیمیایی ناجوانمردانه مردم بی‌دفاع و مظلوم شهر سردشت توسط رژیم بعثی عراق و به حق در جمهوری اسلامی ایرانبه روز ملی مبارزه با سلاح‌های شیمیایی و میکروبی نام گرفته است.

 

وزیر امور خارجه در این بیانیه آورده است: مردم مظلوم و مقاوم سردشت با صبوری و شکیبایی روز هفتم سال۱۳۶۶ در برابر بمباران شیمیایی رژیم بعثی عراق مقاومت کردند و برای همیشه نام خویش را در تاریخ پرافتخاراین کشور جاودانه کردند.

 

در ادامه این پیام آمده است: در جریان جنگ تحمیلی، جبهه استکبار جهانی و دولت‌های حامی رژیم بعث به امید سرکوب انقلاب نوپای اسلامی و حرکت حق‌طلبانه ملت ایران از ارائه هیچ کمکی به این رژیم دریغ نکردند و علاوه بر در اختیار گذاشتن مدرن‌ترین سلاح‌های متعارف، با مجهز کردن این رژیم به سلاح‌های شیمیایی و ترغیب به استفاده از آن علیه غیرنظامیان، سیاه‌ترین صفحات تاریخ بشریت را رقم زدند.

 

ظریف در پیام خود همچنین آورده است: این حملات که با سکوت مجامع بین‌المللی همراه بود منجر به شهادت مظلومانه ده‌ها هزار رزمنده و مردم بی‌دفاع مناطق مسکونی ایران شد و نتوانست خللی در اراده استوار ملت ایران ایجاد کند و سرنوشت جنگ تحملی را به نفع متجاوزان تغییر دهد.

 

وی در بیانیه خود گرامیداشت سالروز بمباران شیمیایی سردشت را فرصت مغتنمی دانسته و عنوان کرده است که ما با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای حملات شیمیایی، مسئولیت جامعه بین‌المللی در قبال آلام و رنج‌هایاین عزیزان را یادآور می‌شویم.

 

ظریف از جامعه بین‌المللی خواسته به‌منظور جبران بخش ناچیزی از صدمات وارده به مصدومان شیمیایی وخانواده‌های آنها با احساس مسئولیت به وظیفه حقوقی و اخلاقی خود در این رابطه عمل کند و زمینه‌هایامکان محاکمه و مجازات حامیان و عاملان این جنایت ضد بشری را فراهم ساخته و خسارت‌های وارده به قربانیان را جبران نماید.

 

وزیر امور خارجه در ادامه پیام خود، جمهوری اسلامی ایران را یکی از قربانیان سلاح‌های شیمیایی معرفی کرده و بیان داشته که این کشور به‌منظور جلوگیری از تکرار مجدد این تجربه تلخ در جهان در مذاکرات مربوط به تدوین و تصویب کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی به‌طور فعال مشارکت داشته است.

 

وی یادآوری کرده است: جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان عضو فعال سازمان منع سلاح‌های شیمیایی به همراه سایر کشورهای عضو تا انهدام کامل تمامی ذخایر سلاح‌های شیمیایی کشورهای دارنده به‌ویژه آمریکا و روسیه تلاش خواهد کرد و از این کشورها می‌خواهد به تعهدات کنوانسیونی خود در این رابطه پایبند باشند.

 

افزودن نظر جدید

کد امنیتی
کد امنیتی برای جلوگیری از ارسال اسپم می باشد.
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.

پیوندهای تصویری