تاریخ انتشار:15/6/30 - 12:48
شماره مطلب:20156303273
لاریجانی در پیامی به مناسبت بیست‌و‌هشتمین سالگرد بمباران سردشت:

مجامع جهانی بی‌اعتنا از کنار حادثه سردشت گذشتند/ برای کاهش رنج مجروحان شیمیایی تلاش کنیم

رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن گرامیداشت یاد ۱۱۶ شهید و بیش از پنج هزار مصدوم جنایت غیرانسانی ر‍ژیم بعث در سردشت، خاطرنشان کرد: مجامع جهانی هیچ اقدامی در جلوگیری از ادامه تجاوز به عمل نیاوردند. حتی آن رژیم ستم‌پیشه را هم ملامت نکردند و چون گذشته بی‌اعتنا از کنار این حادثه گذشتند.

در پیام علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که به مناسبت مراسم بیست و هشتمین سالگرد بمباران شیمیایی شهر سردشت صادر شده آمده است: مجامع جهانی حتی رژیم ستم‌پیشه بعث را ملامت نکردند و چون گذشته بی‌اعتنا از کنار این حادثه گذشتند. اگرچه به‌یقین تصویر این جنایت هیچ‌گاه از حافظه تاریخی این ملت و دیگر آزاداندیشان جهان فراموش نخواهد شد.

متن کامل پیام رییس مجلس شورای اسلامی به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

۷ تیرماه سال ۱۳۶۶ یادآور رشادت و مقاومت مردمانی است که بی‌دفاع و مظلوم مورد تهاجم وحشیانه و غیرانسانی دشمن نادان و ناتوان قرار گرفتند. مردم شهر دلاور سردشت در این برهه از تاریخ مظلومیت و بی‌گناه بودن را معنا بخشیدند.
رژیم بعثی عراق که ناتوان از رویارویی با جوانان و دلاور مردان ایران در مناطق جنگی و عرصه‌های عملیاتی و نظامی بود با انجام جنایتی هولناک علیه مردم غیرنظامی و ساکن در شهرها نام خویش را در تاریخ بشریت به‌عنوان جنایتکار برای ابد ثبت کرد. بمباران شیمیایی شهر مرزی سردشت فجیع‌ترین تهاجم شیمیایی بود که آثار و پیامد منفی فراوانی را به دنبال آورد که با کمال تأسف این تبعات منفی و ننگین همچنان ادامه دارد و جسم و جان‌هایی را دستخوش ناراحتی و آلام کرده است.

حمله شیمیایی هواپیماهای متجاوز رژیم بعث عراق به شهر سردشت در غرب ایران، به شهادت بیش از ۱۱۰ نفر و مجروح شدن پنج هزار تن انجامید. به رغم ارتکاب این جنایت هولناک، مجامع جهانی هیچ اقدامی در جلوگیری از ادامه تجاوز به عمل نیاوردند. حتی آن رژیم ستم‌پیشه را هم ملامت نکردند و چون گذشته بی‌اعتنا از کنار این حادثه گذشتند. اگرچه به یقین تصویر این جنایت هیچ‌گاه از حافظه تاریخی این ملت و دیگر آزاد اندی‌شان جهان فراموش نخواهد شد.

ملت بزرگ ایران همواره در تمامی عرصه‌ها و به‌ویژه در صحنه‌های سخت و دشوار توانایی، مقاومت و روحیه سلحشوری خویش را به جهانیان ثابت کرده‌اند و هیچ مشکلی نتوانسته خللی در اراده و ایمان آنان وارد کند که صبوری مردم رشید سردشت نمونه‌ای از این همت بلند و ایثار الهی می‌باشد و به یقین می‌توان گفت جراحت و زخم‌های ناشی از آسیب‌های بمباران شیمیایی نشانه‌ای از پایداری، پایمردی و عشق و ارادت به نظام جمهوری اسلامی ایران می‌باشد.

یاد و خاطره رشادت، مقاومت و مظلومیت ۱۱۶ شهید و بیش از پنج هزار مصدوم این جنایت غیرانسانی را گرامی داشته و ضمن تجلیل از دست‌اندرکاران برگزاری این همایش معنوی، امیدوارم بتوانیم در خدمت به مردم مقاوم و قهرمان شهر سردشت و کاهش آلام و رنج‌های آنان پرتلاش و کوشا باشیم.

سلام خداوند بر روح مطهر شهدا و درود بر خانواده‌های صبور آنان باد.

افزودن نظر جدید

کد امنیتی
کد امنیتی برای جلوگیری از ارسال اسپم می باشد.
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.

پیوندهای تصویری